Premier Zeman znów oskarża sudeckich Niemców

3.3.Praga - Czeski premier Milosz Zeman powtórzył w niedzielę w telewizji "Prima" oskarżenia pod adresem Niemców sudeckich. Kilka tygodni temu wywołały one krytykę głównie ze strony polityków austriackich i niemieckich.

Zeman przypomniał, że co najmniej 90 proc. Niemców sudeckich opowiedziało się w czasie wyborów samorządowych w 1938 roku za reprezentującą ich interesy partią Konrada Henleina, a tym samym za rozbiciem Czechosłowacji. "Oznacza to, że 10 proc. Niemców sudeckich było przeciwko reżimowi nazistowskiemu" - oświadczył szef czeskiego rządu. Zastrzegł jednak, że "zawsze odrzuca zasadę odpowiedzialności zbiorowej".

Kilka tygodni temu w wywiadzie dla austriackiego tygodnika "Profil" Zeman mówił o Niemcach sudeckich jako zdrajcach ojczyzny i "piątej kolumnie Adolfa Hitlera". Powiedział, że dekrety prezydenta Edwarda Benesza były łagodniejsze niż kara śmierci za zdradę. Na podstawie tych dekretów wysiedlono po wojnie z Czechosłowacji 2,5 mln Niemców sudeckich i 30 tys. Węgrów, odebrano im obywatelstwo i skonfiskowano majątek.(PAP)